Péče o děti

Novinka: Stáhněte si ZDARMA e-knihu Průvodce rozvodem manželství, kompletní návod na rozvod od rozvodového právníka Mgr. Jana Kubici. Stahujte kliknutím zde. 

Služby zkušeného rozvodového právníka Mgr. Jana Kubici najdete zde.

Před rozvodem manželství je vždy zapotřebí, aby soud rozhodl o péči o děti. Takové rozhodnutí soudu se ale může po rozvodu měnit a to tehdy, když se něco změní v životě některého rodiče nebo dítě.

Do péče se svěřují rodičům pouze nezletilé dětí. Děti, kterým bylo osmnáct, jsou považovány za dospělé jedince, kteří se o sebe umějí postarat sami a nemusí být v péči rodičů.

O péči o děti rozhoduje pouze soud. Buď rozhodne sám, nebo schválí vaši dohodu o péči o děti. Soud vždy rozhoduje především v zájmu dítěte. Při rozhodování má čtyři možnosti:

  • Buďto bude o dítě pečovat pouze jeden z vás
  • nebo budete mít dítě ve společné péči
  • nebo budete mít dítě ve střídavé péči
  • nebo soud svěří dítě do péče jiné osoby

Aby mohlo být dítě svěřeno do péče někomu z vás, měl by být tento rodič způsobilý dítě vychovávat a měl by mít o péči o dítě zájem.

Pro společnou nebo střídavou péči o děti byste tyto podmínky měli splňovat oba. Ustanovit ji lze tehdy, když by lépe zajišťovala potřeby dítěte a byla by v jeho zájmu. Soud může svěřit dítě do společné péče pouze tehdy, když s tím oba souhlasíte. Střídavou péči o děti může určit soud, kdy uzná za vhodné.

Střídavá nebo společná péče o děti tak nenastupuje automaticky a dokonce ani tehdy, když jí chtějí oba rodiče, nemusí tak soud rozhodnout, nebude-li to v zájmu dítěte.

Dále by Vás mohla zajímat sekce Rozvod a děti , Střídavá péče nebo Výživné na děti.

Pokud se chcete dozvědět více informací o jednotlivých druzích péče, najdete je v e-knize Průvodce rozvodem manželství . Můžete také využít Rozvodového právníka .