Rozvod a psychika

Novinka: Stáhněte si ZDARMA e-knihu Průvodce rozvodem manželství, kompletní návod na rozvod od rozvodového právníka Mgr. Jana Kubici. Stahujte kliknutím zde. 

Služby zkušeného rozvodového právníka Mgr. Jana Kubici najdete zde.

Ukončení manželství je náročná událost, která zásadně změní váš život a zatěžuje psychiku. Rozvod manželství doprovází nejistota, zvýšená míra stresu a vypjaté emoce.

Rozvod manželství se může negativně podepsat na vašem zdraví, jeden z nejvážnějších problémů může být deprese.

Je dobré být si vědom zvýšeného rizika zdravotních problémů v období rozvodu manželství, a toho,  co můžete udělat pro jejich prevenci. Můžete také využít odbornou pomoc, viz sekce Psycholog.

S rozvodem manželství většinou přijde jeden z manželů, ale určitou ztrátu pociťují oba dva. Partner, který se rozvádět nechtěl, může upadnout do zoufalství, beznaděje, ztráty životního smyslu, až deprese. Ztráta je nejen psychická, ale i fyzická a samozřejmě finanční. Následky rozvodu manželství vnímá celá rodina, speciálně děti (viz sekce Rozvod a děti), rodiče, sourozenci a blízcí přátelé.

Ať už se jedná o rozvod dohodou nebo o rozvod sporný, téměř vždy se dá považovat i za jisté trauma. Rozvádějící nebo rozvedený může cítit smutek, zlost, zradu a v některých případech může mít dokonce pocit životní prohry nebo ztráty vlastní sebehodnoty. Rozvod manželství přináší také změnu dosavadního způsobu života a plánů do budoucnosti.

Zároveň je rozvod manželství novým začátkem a nadějí na lepší život. Je ukončením dlouhotrvajících sporů a může přinést úlevu od starostí, které se zdály být v manželství neřešitelné. V mnoho případech si rozvedení dokáží najít více času pro sebe a své přátele. Rozvod manželství je šancí být znovu svobodný nebo vstoupit do nového vztahu.

Nehledě na to, jestli ve vaší rozvodové situaci převažují pozitiva nebo negativa, je dobré být trpělivý, dát si dostatek času a požádat o podporu své okolí. Lidské psychice nějaký čas trvá, než se vypořádá s citovými zraněními, přivykne si na nové změny a začne se v nich cítit dobře.

Můžete pokračovat ve čtení na sekci Jak se vyrovnat s rozvodem.

Dobrým řešením může být konzultace vaší situace a pocitů s odborníkem, rodinným terapeutem.

Dále by vás mohla zajímat sekce Rozvod a děti nebo Vaše příběhy.