Nesporný rozvod

Novinka: Stáhněte si ZDARMA e-knihu Průvodce rozvodem manželství, kompletní návod na rozvod od rozvodového právníka Mgr. Jana Kubici. Stahujte kliknutím zde. 

Služby zkušeného rozvodového právníka Mgr. Jana Kubici najdete zde.

Nesporný rozvod nastává v situaci, kdy se oba manželé na rozvodu dohodnou. Správný termín pro nesporný rozvod je rozvod dohodou.

Nesporný rozvod je jednodušší a snadnější než rozvod sporný.

Proto, aby nesporný rozvod snadno proběhl musíte splnit následující podmínky:

1)    návrh na nesporný rozvod podáte společně nebo se druhý k návrhu připojí

2)    manželství trvalo déle než 1 rok

3)    aspoň 6 měsíců spolu nežijete.  Stačí, když spolu fakticky nežijete jako manželé nebo rodina a alespoň jeden z vás nechce původní fungující manželské soužití obnovit.

4)    dohodli jste se na péči a výživném nezletilých dětí, které nenabyly plné svéprávnosti (jde o děti, kterým ještě nebylo 18 let a ani jako nezletilé neuzavřely manželství nebo jim soud ve zvláštním řízení nepřiznal svéprávnost) Tuto vaši dohodu o dětech musí nejdříve schválit soud.

5)    dohodli jste se na vypořádání společného jmění manželů a to písemně Dohodou o úpravě a vypořádání vzájemných majetkových poměrů, kterou podepíšete s ověřenými podpisy a přiložíte k návrhu na rozvod manželství.

6)    dohodli jste se, jak budete po rozvodu manželství bydlet opět písemně Dohodou o vypořádání společného bydlení s ověřenými podpisy.

7)    dohodli jste se na výživném písemnou dohodou o výživném na manželku s ověřenými podpisy. Toto se vztahuje jen na speciální případy. Pokud jste se na výživném na manželku nedohodli, nemusíte žádnou dohodu předkládat.

Když oba dva tvrdíte, že se u vás jedná o rozvrat manželství, a prokážete, že se oba chcete rozvést, a že jste splnili všechny podmínky nesporného rozvodu dohodou, soud by vás měl rozvést relativně rychle a neměl by zjišťovat příčiny rozvratu vašeho manželství.

Dále by Vás mohla zajímat sekce  Rozvod sporný nebo Návrh na rozvod manželství .

Více informací o rozvodu manželství najdete v e-knize Průvodce rozvodem manželství a dále můžete využít služby Rozvodového právníka.