Rozvod sporný

Novinka: Stáhněte si ZDARMA e-knihu Průvodce rozvodem manželství, kompletní návod na rozvod od rozvodového právníka Mgr. Jana Kubici. Stahujte kliknutím zde. 

Služby zkušeného rozvodového právníka Mgr. Jana Kubici najdete zde.

O rozvod sporný můžete požádat tehdy, když s tím váš manžel/manželka nesouhlasí. Aby vás soud rozvedl, musíte jej přesvědčit o tom, že vaše manželské soužití je tak hluboce, trvale a nenapravitelně rozvráceno, že nelze očekávat jeho obnovení. Jen tehdy, když bude toto prokázáno, soud vaše manželství rozvede.

Soud však musí nejprve vyřešit výživu nezletilých dětí, které nenabyly plné svéprávnosti a péči o ně (jde o děti, kterým ještě nebylo 18 let a ani jako nezletilé neuzavřely manželství nebo jim soud ve zvláštním řízení nepřiznal svéprávnost). Pak teprve může vaše manželství rozvést.

V průběhu sporného rozvodu manželství soud zjišťuje existenci rozvratu manželství a přitom zjišťuje jeho příčiny. Potom může být rozdělen majetek. Rozdělení majetku ale není podmínkou sporného rozvodu. Jestliže se majetek rozdělit nedaří, soud může manželství rozvést i bez toho a majetek může být rozdělen později (až do 3 let po rozvodu).

Pokud se rozvádět nechcete, je naopak žádoucí, abyste soud přesvědčili o tom, že vaše soužití rozvráceno není. Jestli soud usoudí, že ještě není vyloučeno obnovení fungujícího manželství, nerozvede vás.

Soud vás nemůže rozvést ani tehdy, když splníte najednou všechny tyto podmínky:

1) Rozvod manželství by byl v rozporu se zájmem manžela, který se na rozvratu manželství převáženě nepodílel tím, že by porušoval své manželské povinnosti.

2) Zároveň by tomuto manželu musela být rozvodem manželství způsobena zvlášť závažná újma

3) A ještě zde musí být mimořádné okolnosti svědčící ve prospěch zachování manželství.

Když ale žijete odděleně déle než tři roky, soud vaše manželství rozvede i kdyby byly všechny tři podmínky splněny.

Dále by Vás mohla zajímat sekce Rozvod dohodou nebo Žádost o rozvod.

Více informací o rozvodu manželství a právu najdete v e-knize Průvodce rozvodem manželství a dále můžete využít Rozvodového právníka.