Jak se vyrovnat s rozvodem

Novinka: Stáhněte si ZDARMA e-knihu Průvodce rozvodem manželství, kompletní návod na rozvod od rozvodového právníka Mgr. Jana Kubici. Stahujte kliknutím zde. 

Služby zkušeného rozvodového právníka Mgr. Jana Kubici najdete zde.

Vyrovnat se s rozvodem manželství většinou není snadné a nějaký čas to trvá. Jedna věc je rozvod právní, kdy vás rozvede soud, a druhá věc je rozvod emocionální, kdy máte konec vztahu vyřešen uvnitř sebe.

Nejdůležitější pro vás je se od skončeného vztahu emocionálně osvobodit. Tím nahradíte vztah, který právě skončil, svobodou buď zůstat sami, nebo začít nový vztah. Ale teprve až k tomu budete znovu připraveni. Pak váš další vztah bude svobodným rozhodnutím a ne náplastí na vaši bolest.

Nezůstávejte dlouho v přechodném období, zařiďte si co nejrychleji praktické věci – přestěhujte se, zútulněte si nový domov, postarejte se o své finance, najděte si práci, řekněte všem o konci vašeho vztahu…

Překonejte svou nejistotu a strach ze samoty. Lékem na samotu není prostě navázat jakýkoliv jiný vztah. Začněte vnímat svoji samotu jako pozitivní stav, ze kterého můžete načerpat energii. Užívejte si své samoty, starejte se o sebe a dělejte věci, na které jste dosud neměli čas nebo pomyšlení. Většinu věcí, co jste dělali s partnerem je možné dělat i bez něj. Nemáte důvod odkládat svůj život do doby, dokud si nenajdete nový vztah.

Vytvořte si systém podpory, na který se můžete spolehnout. Můžou to být vaši přátelé, kolegové, rodinní příslušníci nebo někteří odborníci ( psycholog, rozvodový právník, dobrý lékař, finanční poradce), ale i tématická přednáška, kniha či film. Dobrý systém podpory je takový, kde je podpora vzájemná. Buďte tím, kdo podporu dostává, ale i dává. Nezahlťte své přátelé jen svými problémy, také naslouchejte jim.

Nespěchejte do dalšího vztahu, návazné vztahy málokdy vydrží. Ujistěte se, že jste emocionálně připraveni. Pokud jste se ještě nedokázali přestat opakovaně zabývat skončeným vztahem, pravděpodobně ještě připraveni nejste. Někteří odborníci doporučují minimálně roční pauzu od rozvodu manželství.

Pracujte na tom, abyste se dokázali zbavit vzteku, pocitu viny, obviňování partnera a dalších negativních emocí, které cítíte vůči partnerovi, sobě samým či dalším zúčastněným osobám. Tyto pocity vás budou vyčerpávat fyzicky i psychicky, tak dlouho, dokud je v sobě budete udržovat. Dovolte si prožít smutek z konce vašeho vztahu, i kdyby jste byli tím, kdo ho ukončil. Přijměte a prožijte si emoce, které s tím souvisejí. Emoce jsou přechodné, když si je dovolíte prožít, rychle odejdou.

Pokud jste se rozvedli, je to nezvratné, nezpochybňujte to. Udělejte vše proto, abyste se osvobodili a mohli se soustředit na budoucnost.

Pamatujte si dobré chvíle stejně jako ty špatné. Realistický pohled na ukončený vztah vám pomůže neopakovat stejné chyby v budoucnu.

Uvědomte si, že čas léčí. Nepříjemný stav může nějakou dobu trvat, ale časem se bude vaše situace zlepšovat.

Uzavřete minulost a odpusťte partnerovi. Odpuštění neznamená, že souhlasíte se vším co udělal, ale pomůže vám zbavit se negativních emocí. Můžete napsat dopis na rozloučenou, který neodešlete. Můžete v něm říci vše, k čemu jste dosud neměli příležitost či odvahu.

Uvědomte si výhody rozvodu manželství – nemusíte se ohlížet na názor a potřeby druhého, konec každodenních konfliktů a stresu, čas na věci, na které jste doposud čas neměli…

Začněte vést aktivní život, starejte se dobře o sebe. Vyzkoušejte sport, sociální setkání, vzdělávání se, péči o své tělo a duši, osobností rozvoj.

Zaměřte svoji pozornost na budoucnost – včetně možnosti nového vztahu bez opakování starých chyb.

Požádejte o odbornou pomoc. Konzultace s psychologem, který není ve vaší životní situaci nijak zainteresován, může být vhodným řešením.

Jak váš život pokračuje, věřte, že vše má nějaký hlubší smysl. Každý konec je začátkem něčeho nového, možná lepšího…

Vyvarujte se těchto chyb:

  • Neutěšujte se u náhradníka, buďte chvíli sami
  • Nestřídejte sexuální partnery
  • Neutápějte smutek v alkoholu, drogách, přejídání, cigaretách…
  • Neproste bývalého partnera o návrat
  • Neutápějte se v minulosti, přijměte ji, takovou jaká byla
  • Neobtěžujte všechny svými problémy, svěřte se jen blízkým přátelům
  • Zbavte se nenávisti vůči bývalému partnerovi
  • Nebuďte na vše sami, požádejte o pomoc
  • Neobviňujte se z konce manželství

Dobrým řešením může být konzultace vaší situace a pocitů s odborníkem, rodinným terapeutem.

Dále by vás mohla zajímat sekce Rozvod a děti, Rozvod a psychika nebo Vaše příběhy.