Výživné na manželku

Novinka: Stáhněte si ZDARMA e-knihu Průvodce rozvodem manželství, kompletní návod na rozvod od rozvodového právníka Mgr. Jana Kubici. Stahujte kliknutím zde. 

Služby zkušeného rozvodového právníka Mgr. Jana Kubici najdete zde.

V některých výjimečných případech můžete od bývalého manžela/ky požadovat výživné na manželku po rozvodu, platí to i obráceně. Je to možné tehdy, pokud váš případ splňuje všechny tyto podmínky:

  • nejste se schopen/a sám/sama živit
  • tato vaše neschopnost má původ v manželství nebo v souvislosti s ním
  • lze výživné na vašem manželovi/manželce spravedlivě požadovat
  • výživné nelze přiznat, bylo-li by to v rozporu s dobrými mravy

Výživné na manželku po rozvodu se pak platí pravidelně. Když vám ale manžel/ka poskytne jednorázovou částku místo výživného,pak vám již výživné na manželku platit nemusí. Lze doporučit, abyste dohodu o poskytnutí této částky sepsali.

Právo na výživné na manželku máte i tehdy, pokud jste rozvrat manželství převážně nezapříčinil/a nebo jste s rozvodem nesouhlasil/a a byla vám rozvodem manželství způsobena závažná újma.

První situace (rozvrat nezapříčinil/a)nastane jinými slovy tehdy, když vy jste v manželství dělal/a víceméně vše tak, jak se to dělat má a přesto váš manžel/vaše manželka zavinil/a rozvod manželství a to vám způsobilo újmu. To je třeba situace, když si manžel našel milenku, přestože jste se vzorně starala o domácnost a děti, zůstala jste kvůli rodině v domácnosti a nyní díky tomu nemáte žádnou práci. Návrh na rozvod manželství jste klidně mohl/a podat vy. Důležité je, že vy jste rozvrat převážně nezapříčinil/a a byla vám způsobena závažná újma.

Druhá situace (nesouhlas s rozvodem) může nastat tehdy, pokud s rozvodem manželství nesouhlasíte a byla vám rozvodem způsobena závažná újma. Nárok na výživné na manželku nevylučuje předem to, jestli jste zapříčinil/a rozvrat převážně vy (např. jednorázovou nevěrou). Důležitý je váš nesouhlas s rozvodem manželství a hlavně to, že vám tím byla způsobena závažná újma.

Domožení se a stanovení výše výživného na manželku bývá často složité, proto doporučujeme využít pomoci rozvodového právníka.

Možná vás ještě zajímá CO PATŘÍ DO SJM, CO NEPATŘÍ DO SJMBYDLENÍ PO ROZVODU, DLUHY PO ROZVODU, JAK ROZDĚLIT SJM, VÝŽIVNÉ PRO DĚTI.

Pokud se chcete dozvědět více informací o výživném na manželku, najdete je v v e-knize Průvodce rozvodem manželství . Můžete také využít Rozvodového právníka.