Rozvod a právo

Novinka: Stáhněte si ZDARMA e-knihu Průvodce rozvodem manželství, kompletní návod na rozvod od rozvodového právníka Mgr. Jana Kubici. Stahujte kliknutím zde. 

Služby zkušeného rozvodového právníka Mgr. Jana Kubici najdete zde.

Rozvodem se ukončuje manželství. To znamená, že ty povinnosti a práva, co měli manželé k sobě navzájem, už po rozvodu manželství nemají. Zjednodušeně: nebudou po sobě dědit, nemusí se vzájemně živit a nemají společný majetek.

Rozvod manželství, péče o děti, výživné i majetkové vypořádání manželů se řídí novým občanským zákoníkem. Dříve vše upravoval zákon o rodině a starý občanský zákoník, které byly oba zrušeny 31. 12. 2013. Většina informací o rozvodu manželství na internetu je proto zastaralá. Na tomto webu najdete pouze aktuální informace podle nového občanského zákoníku platného od 1. 1. 2014. 

Manžele může rozvést jedině soud. Před soudem může buď vystupovat každý sám za sebe, nebo se může nechat zastoupit advokátem. Aby se soud dozvěděl o tom, že se chcete rozvádět, musíte sepsat takzvaný návrh na rozvod manželství, podepsat jej a podat na soud.

Soud se začne rozvodem manželství zabývat až tehdy, když je zaplacen soudní poplatek 2.000 Kč. (Pokud se ale nacházíte ve svízelné situaci, např. jste na rodičovské dovolené a nemáte moc peněz, můžete před zaplacením požádat soud o snížení nebo osvobození od soudního poplatku.)

Rozvést se můžete tak, že se s manželem/manželkou na všem dohodnete – rozvod dohodou. Takový způsob bývá nejrychlejší i nejlevnější a nepůsobí zbytečně velká traumata. Když se nedohodnete, nastává sporný rozvod a sporné otázky za vás rozhodne soud. Tehdy se může stát, že se z vašeho rozvodu manželství stane dlouhá a drahá záležitost.

Při rozvodu pro vás může být vhodné požádat o pomoc rozvodového právníka. Rozvodový právník zná právo, má zkušenosti a měli byste se díky němu vyhnout případným chybám. Ve výsledku potom může být rozvod manželství s rozvodovým právníkem levnější než, když si vše zařídíte sami.

Rozvodový právník plní i další úlohu než jen úlohu právního rádce. Může vám pomoci tím, že s vaším protějškem (nebo jeho právním zástupcem) jedná bez emocí. Často tak bývá rozvod manželství s rozvodovým právníkem efektivnější, rychlejší a ve výsledku i levnější zejména v případech, kdy spolu nejste schopni věcně komunikovat.

Dále by Vás mohla zajímat sekce Rozvod dohodou, Rozvod sporný nebo Žádost o rozvod.

Více informací o rozvodu manželství a právu najdete v e-knize Průvodce rozvodem manželství.  Můžete také využít Rozvodového právníka a objednat si u něj konzultaci, vypracování dokumentů k rozvodu nebo se nechat při rozvodu právně zastoupit.