Časté dotazy

Novinka: Stáhněte si ZDARMA e-knihu Průvodce rozvodem manželství, kompletní návod na rozvod od rozvodového právníka Mgr. Jana Kubici. Stahujete kliknutím zde. 

Služby zkušeného rozvodového právníka Mgr. Jana Kubici najdete zde.

Mohu se rozvést, i když manžel nechce?

Ano, možné to je. Musíte podat na soud návrh na rozvod manželství a potom přesvědčit soud, že vaše soužití je trvale tak hluboce a nenapravitelně rozvráceno, že nelze očekávat jeho obnovení. Jsou ovšem případy, kdy manželství rozvést nelze. A nikdy vás soud nerozvede, dokud nebude rozhodnuto o péči a výživném nezletilých dětí.

Mohu chtít po manželovi peníze nebo výživné, i když ještě nejsme rozvedeni?

Ano můžete. Manželé mají vzájemnou vyživovací povinnost (§697 OZ). Cílem je, aby měli stejnou kulturní a hmotnou životní úroveň. Pokud tomu tak není, může jeden manžel požádat soud, aby druhému manželovi stanovil výživné tak, aby byla jejich úroveň stejná.

Kolik stojí rozvod, jaká je cena za rozvod? A dá se za rozvod manželství ušetřit, když se s manželem dohodneme?

Cena za rozvod manželství je různá a to podle složitosti sporu a hodnoty majetku. Čím častěji se k soudu chodí, tím víc stojí rozvod manželství u rozvodového právníka. Pokud se dohodnete, můžete velmi výrazně ušetřit. Cena za rozvod, když se dohodnete, začíná cca na 10.000 Kč a více. Když se nedohodnete a budete se o všechno soudit, vyjde vás rozvod manželství klidně na 30.000 Kč, ale v případě majetkového sporu to může být i mnohonásobně více. Cenu za rozvod lze na začátku většinou těžko určit, protože předem nevíte, jak složitý váš soudní spor s manželem bude, kolikrát se potkáte u soudu, kolik dokumentů bude potřeba pro soud připravit a také nemůžete předem přesně odhadnout, jak úspěšná nebo neúspěšná u soudu budete.

V manželství jsem si našetřil ze své výplaty na drahý foťák. Teď, když se rozvádíme, mi manželka říká, že foťák není můj, ale je to společný majetek. Je to pravda?

Do společného jmění manželů patří od okamžiku svatby i příjmy manželů takže i jejich výplaty. Když si potom z takové výplaty jeden z manželů našetří na nějakou věc a z těchto našetřených peněz si tuto věc koupí, nestane se jeho věcí, ale je to společná věc koupená za společné peníze (až na výjimky). Při rozvodu manželství by pak měla taková věc být vypořádána v rámci vypořádání společného jmění manželů.

Můj bývalý manžel má sice vysoké příjmy ze zaměstnání, ale mám strach, že kvůli vysokým splátkám a jeho životním nákladům časem nebude mít dost peněz na výživné na děti. Můžu něco udělat, aby se to nestalo?

Pokud je Váš manžel zaměstnaný, můžete být docela klidná. Kdyby Vám výživné přestal platit, můžete se obrátit na exekutora, který by mu pak stanovené výživné na děti srážel ze mzdy. I kdyby měl stanovené další splátky, výživné na děti by se strhávalo před nimi. Náklady exekutora by hradil Váš manžel.

Rozvádím se se ženou a chtěl bych jí nechat dům i vybavení. Mě zůstane jen auto. Žena dostane víc než polovinu společného jmění manželů. Je to takto možné?

Ano je to možné. Pokud se s Vaší manželkou dohodnete (oba s dohodou budete souhlasit), můžete si vypořádání majetku po rozvodu upravit, jak chcete.

Postavili jsme si po svatbě společně s manželem dům. Teď jsem zjistila, že dům je napsaný v katastru jenom na manžela. Můžu po manželovi chtít nějaké vyrovnání, když je dům jeho, ale stavěli jsme společně?

To, že je v katastru nemovitostí zapsaný jako vlastník pouze Váš manžel ještě neznamená, že dům není ve společném jmění manželů. Důležité zde je, jak a kdy jste jej nabyli. Když jste jej postavili během manželství, dům je ve společném jmění manželů, takže je i Váš. Při vypořádání společného jmění manželů budete muset zahrnout i dům. Pozor ale, možná je vhodné zápis v katastru upravit, aby jej manžel mezitím sám neprodal. O tom, že je dům ve společném jmění, se totiž případný kupující nemá jak dozvědět. Pak by se mohlo stát, že by dům ze společného jmění manželů zmizel. Pořád byste ale měla nárok na ½ peněz, které manžel za prodej domu obdržel.

Manžel mi nechce říct, kolik bere peněz. Můžu to nějak zjistit? Mám pocit, že si musí nechávat spoustu peněz stranou. Někdy pak musím hodně šetřit.

Máte právo na to, aby Vám manžel sdělil údaje o svých příjmech, o stavu svého jmění, jakož i o stávajících a uvažovaných pracovních, studijních a podobných činnostech. To praví občanský zákoník v § 688. Když by manžel nechtěl, můžete požádat soud, aby to zjistil. Dobře ale rozmyslete, co by udělal takový soudní spor s Vaším vztahem.

Můj manžel bere 30.000 Kč a dává do společného rozpočtu každý měsíc 10.000, že to prý pro nás musí stačit. Já mám plat 13.000 a dávám do společného vše. Máme dvě děti a chci, aby se měly co nejlépe. Můžu s tím něco udělat?

Každý z manželů by měl přispívat na potřeby života rodiny podle svých osobních a majetkových poměrů, schopností a možností tak, aby životní úroveň všech členů rodiny byla zásadně srovnatelná (§690 občanského zákoníku). Přinášení peněz má stejný význam jako péče o rodinu a domácnost. Ve Vašem případě to vypadá, že Vy přispíváte na potřeby rodiny daleko více než manžel, přestože máte menší příjmy. Životní úroveň manžela je ale zřejmě vyšší než Vaše a dětí. Zákon stanoví, že by ji všichni měli mít v zásadě srovnatelnou. Zkuste to manželovi vysvětlit. Kdyby byla situace neudržitelná a nechtěl by platit do rodinného rozpočtu více, můžete se obrátit na soud (nejlépe s pomocí rozvodového právníka). Opět ale uvažte, co by udělal takový soudní spor se vztahy ve Vaší rodině.

Nenašli jste zde odpověď na váš dotaz? Pošlete nám ho na info@manzelstvi-rozvod.cz

Dále by Vás mohla zajímat sekce Rozvod a psychikaRozvod a právo, Rozvod a majetekVaše příběhy.

Více informací o rozvodu manželství najdete zdarma v e-knize Průvodce rozvodem manželství a dále můžete využít konzultaci s Psychologem nebo u Rozvodového právníka